گذری بر زندگی حرفه ای جهانگیر آیتی

 

جهانگیر آیتی در تاریخ 1343/2/18 در خانواده ای هنرمند و هنردوست چشم به جهان گشود. وی از ابتدای کودکی,وقتی 8 سال داشت ,نزد دایی خود ,استاد رضا جوهریان ,به شاگردی مشغول شد. هرچه زمان پیش می رفت استعداد ذاتی جهانگیر نمایان تر و علاقه اش هر ثانیه افزون تر می شد.

وی پس از 10سال شاگردی و کسب تجربه در سن 18سالگی از استاد خود جدا شد و برای خود به صورت مستقل و حرفه ای مشغول به کار شد و با عشق و علاقه ی بسیار کارگاه هنری خود را راه انداخت.

در آن برهه از زمان تعداد افراد مشغول به این حرفه به دلایلی نظیر دشواری کار و مساعد نبودن وضعیت اقتصادی اندک بودند و در این میان جهانگیر روی به به کارگیری تکنیکی سنتی با برخوردی جدید آورد که اعم از دقت به مفاهیم مفهومی تر پشت مجسمه ها و استفاده از سایزهای بزرگ در آثار خویش بود.

از جمله آثار هنری اولیه ی جهانگیر آیتی اسبی با ارتفاع 2/20سانتی متر و طول طبیعی بود که در آن زمان در نوع خودش و با تکنیک سنتی چکش کاری و آهنگری بی نظیر و برای اولین بار بود که مجسمه ای با این تکنیک و با این سایز بزرگ ساخته می شد.

او پس از اسب به مجموعه هایی از گرفت و گیر ها روی آورد که تا هم اکنون نیز به این موضوع اهمیت زیادی می دهد این گرفت و گیر ها شامل شکارهای عقاب ,پرنده ی مورد علاقه ی جهانگیر ,و شیر ,درنده ی مورد علاقه ی وی بود مانند خرگوشی که به شکار عقاب در آمده ,ماهی شکار شده توسط عقاب ,غزالی که به چنگال های عقاب کشیده شده ,گرفت و گیر خرگوش و شیر اما این بار خرگوش بر شیر چیره شده بود ,آهوی شکار شده توسط شیر و فیل بزرگی که به شکار شیر در آمده. به جرأت می توان گفت شیر در عرصه ی فلز ,مدیون جهانگیر است چرا که او متنوع ترین شیرها را از باب فرم ,فضا ,مفهوم و سایز ساخته است.

او در بسیاری از مجسمه هایش تلاش در هرچه بیشتر تغییر دادن سنت کامل و پیشبرد اهداف در سمت و سوی کلاسیک شدن کار ها داشته است.

از سری آثار او که می توان نام برد:ساخت اژدهای سه سر,اسب به اندازه ی طبیعی(وی حدود 16اسب در فرم های مختلف و بعضاً بالدار ساخته است)حیوانات اساطیری نظیر بز بالدار هخامنشی ,گاو و گوساله که گوساله در حال شیر خوردن و التماس از مادر خود می باشد و در ضمن باز حدود 10 گاو در فرم ها و مفاهیم مختلف ساخته است ,گلدان بزرگ راز و نیاز که سه پری دریایی مسی حول آن و سه قوی زیبا در خدمت آنها هستند ,دو عدد کالسکه ی اسطوره ای که هرقسمت از آن را حیوانی شکل می دهد مثلاً چرخ های آن را مارهایی که در خود پیچیده اند شکل داده اند یا سقف آن را عقابی که بال خود را برای سایه بان گسترانیده.

این ها تقریباً مجسمه های بزرگی است كه جهانگير آيتی ساخته است اگر بخواهيم تمام آثار كوچك و بزرگ او را نام ببريم كاری است كه مبالغه نيست اگر بگوييم ناشدني چرا كه او تا كنون در حدود هزار اثر و در حدود دويست فرم و فضای متفاوت خلق كرده است ناگفته نماند كه حضور اجتماعی جهانگير در بازار كار و هنر در نمايشگاه صنايع دستی بين المللی اصفهان در سن ٢٦ سالگی بود او همچنان بارها و بارها به نمايشگاه های بين المللی مختلف در داخل و خارج از كشور نظير كشور هايی چون ،قطر، دوبی، عربستان و كويت دعوت شد و آثارش جز آثار برگزيده شناخته شد از جمله در سال ١٣٧٢ در نمايشگاه اقيانوسيه يكی از ساخته های او كه مجسمه ی قويی بود در بين ٢٢ كشور اول شد و به عوان پوستر تبليغاتی نمايشگاه چاپ شد لازم به ذكر است كه در ارديبهشت سال ١٣٩٥ در نشستی از هنر مندان جهانگير آيتی به عنوان يكي از چهره های ماندگار شناخته شد و تمبر وی چاپ گرديد. افزون بر اين ها جهانگير در ساخت و خلق نماد های مذهبی نيز سهيم است .

وی در حدود ١٧ طوق و علامت در سايز های متفاوت ساخته است . جهانگير همچنان در كارگاه هنری خود سر گرم هنر آفرينی با چكش و فولاد است . خانواده ی هنر دوست جهانگير همواره مشوق او بوده و هستند و پسرش نيز رهرو راه پدر است و علاقه ی وافری به اين پيشه دارد و در سبك خود در نزد پدر در حال ساخت مجسمه های گوناگون می باشد.

 

عاشقان هنر

_______________________